PKK’nın talimatıyla İstanbul’da yangın çıkarmaya çalışan sanıklara rekor ceza talebi

İstanbul’da, 24 Haziran 2023’te Esenler Otogarı’nın etrafındaki otluk alan ile bir giyim mağazasında, 1 Ağustos 2023 tarihinde de Bayrampaşa’daki bir alışveriş merkezi ile Şile ve Sultangazi Kent Ormanı’nda ufak çaplı yangınlar çıkmıştı. Başlatılan soruşturma sonucunda yangınların PKK terör örgütünün talimatıyla çıkarıldığı tespit edilmişti. Yapılan çalışmalar sonucu 3’ü 18 yaşından küçük 15 kişi hakkında dava açıldı.

YANGIN ÇIKARMA GİRİŞİMİNE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 4’ü tutuklu 5 sanık katıldı. duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, 12 sanığın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “terör amacıyla orman yakma”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi” ile “mala zarar verme” suçlarından ayrı ayrı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 9’ar yıldan 24’er yıla kadar hapsini istedi. 18 yaşından küçük 3 sanığın ise aynı suçlardan 28 yıl 6’şar aydan 42’şer yıla kadar hapsi talep edildi. 

“ARKADAŞ KURBANIYIM”

Mütalaaya karşı savunmaları sorulan sanıklardan tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk D.B., “Vatanını, ülkesini seven bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, karşınızda bu şekilde bulunmaktan utanıyorum. Arkadaş kurbanıyım. Tek isteğim ve hayalim, utanç verici bu dosyadan kurtulup vatani görevimi yapmak. Beni bu duruma düşüren kimse hakkımı helal etmiyorum. Benden faydalanıp, kullanmak istediler. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum” dedi. 

“İSTANBUL’A OKUMAK İÇİN GELDİM”

Tutuklu sanık Sinan Aslan ise, örgütle bağının olmadığını söyleyerek, “İstanbul’a abilerimin yanına okumak için geldim. Okulumu tamamlamak istiyorum. Devletimi ve bayrağımı çok seviyorum. Beraatimi ve adli kontrol şartıyla tahliyemi istiyorum” dedi. Diğer sanıklar da tahliyelerini ve beraatlerini talep etti. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir